Kariyerine Jr. İş analisti Olarak Başlamak

Merhaba, ben Nurgül. Yakın zamanda CheckBox Consultancy’de Jr. İş Analisti olarak işe başladım. İlk işim olduğu için iş analizi ve yönetimi konusunda herhangi bir deneyime sahip değildim. Endüstri mühendisliği eğitimi almış olmam, yaklaşık 1 yıldır da çeşitli dillerde yazılım eğitimi almam; teorik olarak birtakım bilgilere sahip olmamı sağladı. Fakat saha ve teori oldukça farklıydı.

Öncelikle, iş analistliği özelinde görevim gerekli bilgiyi toplamayı, taleplerin ve halihazırdaki mevcut durumun iş sonuçlarını nasıl etkilediğini analiz etmeyi ve proje üzerinde çalışan yazılımcıları yönlendirmeyi ve onlara geri bildirim sağlamayı içeriyor. Nihai çıktının proje spesifikasyonlarını ve niteliklerini karşıladığından emin olmak ise benim sorumluluğumda. Bu yoldaki yolculuğumu anlatmak isterim.

İlk adımda takım arkadaşlarımla tanışmak vardı. Benim için oldukça heyecanlı olduğunu söyleyebilirim. Çünkü her zaman iyi bir takıma sahip olmak ve işini sevmenin paralel değerlere sahip olduğuna inanmıştım. Bu sebepten süreci öğrenip; kavramamda öncelikli olarak yöneticilerim ve takım arkadaşlarımın çok büyük desteği olduğunu söyleyebilirim.

İkinci adım, bir projede iş ilişkisi içinde olduğumuz müşterilerimiz ile tanışıp; iş hayatına yavaş yavaş başlamak oldu.

Bundan sonrası için paylaşacağım düşünceler, bugüne kadar yapmış olduğum gözlemler doğrultusunda varmış olduğum kanılar diyebilirim.

İş akışını öğrenmeye çalışmanın, süreci kavramada kilit değere sahip olduğunu düşünüyorum. Çünkü alınacak aksiyonları belirleme ve süreci planlamanın; akışı anlamlandırabilmek ile ilgili olduğuna inanıyorum. Bu sebepten, varolan akışı öğrenmeye çalışmak ilk hedefim oldu. Süreç nasıl ilerliyor? Benden beklenen nedir? Müşteri talebini nasıl karşılayabilirim? Hepsi öğrenmem gereken konular.

Her durum, her problem kendine özgü diyebiliriz. Hepsi kendi içinde bir akışa sahip ve bu akışları dikkatli bir şekilde gözlemleyebilmek çok önemli. Çünkü iyi bir gözlemci isen, sonraki günlerde bu ve benzeri durum yaşandığında alınması gereken aksiyona vakıf olabiliyorsun. Gözlemlemek, bir noktada deneyime dönüşüyor.

Bunun yanı sıra iş akışını öğrenmek, işleri önceliklendirme konusunda da bir güce sahip olmanı sağlıyor. Kısıtlı kaynak ve zamana sahibiz. Bunları en doğru şekilde kullanabilmek sanırım en büyük amacımız. İhtiyaçlara karşılık veren bir iş planı yapmak, başarılı bir analiz süreci için oldukça önemli.

Bir başka konu ise yaşanan olaylara geniş perspektiften bakabilmek. Birçok açıdan olası sebep ya da sonuçları düşünüp; eldeki kaynak ve teknolojik imkanları göz önünde bulundurup, ona göre plan yapabilmek. Ne kadar geniş bir perspektife sahip olunursa, yaşanacak olası hataları sağaltma şansın o kadar yüksek olabiliyor.

CheckBox’ta Çalışmak

İşime başlarken herhangi bir iş deneyimine sahip olmadığım için biraz korkuyordum. Ama işe başladıktan sonra herkesin bana destek olmasıyla bu korkularımın üstesinden geldim diyebilirim. Çünkü herhangi bir sorumun karşılıksız kalmayacağını ya da bir problem yaşandığında çözümü için destek olunacağını da biliyordum. CheckBox, umutlarımın tekrardan tomurcuklanmasını sağladı. Bu sebepten yöneticilerime ve takım arkadaşlarıma çok samimi teşekkürlerimi iletiyorum. İyi ki onlarla yolum kesişmiş.

Gözlemlerim sonucunda edindiğim bazı bireysel düşüncelerimi paylaştım.

Kendimi geliştirmek için öğrenmek istediğim daha bir sürü konu olduğunu söyleyebilirim. Deneyim kazandıkça eminim daha iyi gözlemlere sahip olabileceğim.

Kendiniz olabildiğiniz ve mutlu hissettiğiniz işlere sahip olabilmeniz dileğiyle…

Nurgül Akbulut

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *